עלינו

החזון שלנו

אנו מאמינות כי רווחה נפשית, גופנית וחברתית ( wellbeing) היא זכות בסיסית המגיעה לכל בני האדם ללא קשר למוצא, מגדר, מעמד חברתית-כלכלי, דת או זהות מינית.

עבודתנו ארוכת השנים עם א/נשים לימדה אותנו עד כמה חווית הרווחה אינה זמינה ועד כמה קשה מסע הריפוי ממצבי מצוקה קשים, מצבים המאופיינים פעמים רבות בחיים בעוני קיצוני, התמודדות עם מצבי טראומה וכן התמכרויות. מסע זה דורש אומץ ותעצומות נפש בלתי רגילות מאלה המתמודדים עימו.

מתוך ניסיוננו הרב כמתאמנות ומורות ליוגה אנו מאמינות כי אמנות עתיקה זו, הפונה אל האדם על כל רבדי ישותו – גוף, נפש ורוח,  הינה בעלת פוטנציאל ריפוי משמעותי עבור אלה הנמצאים במצבי דחק ומצוקה מתמשכים וחריפים ויכולה להעצים מודעות עצמית,  חמלה לעצמי ולאחר, כוח פיזי ונפשי, שמחה ותחושת משמעות וטעם לחיים.

 

עבודתנו כמורות וכמרפאות היא חלק מהמאבק שלנו למען צדק חברתי. יוגה יכולה  לרפא, והתודעה שהיא יוצרת יכולה לשנות חיים. אנו מדמיינות עולם שבו לכל אחד ואחת יש גישה פשוטה ליוגה, עולם בו נערות ונערים, נשים וגברים מכל שכבות האוכלוסייה יכולים לתרגל יוגה על מנת לגדול ולחוש ראויים באשר הם.

יוגה כדרך חותרת לשחרר את האדם מסבל. אימון בה יוצר בהירות מנטלית, מקטין את התלות בדפוסים רגשיים והתנהגותיים נוקשים  ומאפשר להסתכל על אירועי החיים, אף הקשים ביותר, מפרספקטיבה רחבה יותר.  ככזה, הוא משחרר ומאפשר לבני אדם דרגות הולכות וגדלות של בחירה וחופש בחייהם.

 

הסיפור שלנו

"יוגה לכל" הוקמה ע"י ליאורה קסל , בעלת תואר ראשון בקרימינולוגיה ומעל 25 שנות ניסיון בעבודה עם נוער וצעירות במצבי סיכון, מייסדת שותפה בעמותת "החצר הנשית", העובדת עם נערות וצעירות במצבי סיכון, ושרון רוט, בעלת תואר שני בעו"ס קלינית, אשר עבדה במגוון תפקידי שטח וניהול בארגונים המשרתים אוכלוסיות קצה ומתמחים בעבודת רחוב עם האנשים החיים בו.

"פגישתנו הראשונה", הן מספרות, "התרחשה לפני שנים רבות בשכונת מגורינו עג'מי שביפו, בה עבדנו שתינו כפעילות חברתיות. לא ידענו אז כי יוגה היא אהבה משותפת  ורק מספר שנים מאוחר יותר נפגשנו בשיעור אצל מורתנו, אורית סן גופטה.

כאשר נפגשנו לאחר שנים בשיעור יוגה וליאורה סיפרה לי על קבוצות היוגה שהיא מלמדת בכלא נווה תרצה ובארגונים אחרים והציעה לי לעבוד איתה על הקמת "יוגה לכל" , היה זה אך טבעי לי להיענות לה בחיוב. ב"יוגה לכל" נפגשים בסינרגיה שני העולמות שלנו - עבודה עם אוכלוסיות הסובלות מהדרה חברתית  ואימון היוגה על העוצמות והתובנות העשירות שהוא מעניק לנו." 

ב – 2017, לאחר 14 שנות ניהול ועבודה בעמותת "החצר הנשית " עזבה ליאורה את הארגון ויחד עם שרון החלה בהקמת ""יוגה לכל"" כארגון במתכונת מלאה. כיום "יוגה לכל" פועלת במסגרת עמותת גוונים.

הצוות המקצועי

ליאורה קסל, מייסדת ומנכ"לית 

אני מאמינה באפשרות שלנו להפחית סבל עבור עצמנו ועבור אחרים. למדתי ​לאורך שנים של תרגול את כוחה העצום של היוגה לרפא כאב, להשקיט תודעה ולחשוף ​את הכוחות ​הפנימיים ​הטבעיים של כל אחד ואחת מאיתנו דרך הגוף , הנשימה והישיבה . לאחר קורס המורים ידעתי שאני רוצה ל​העביר את היוגה לכל אותם א/נשים שחיים בהישרדות קיומית ונפשית יומיומית  -  ככלי  וכדרך . היום,  לאחר מספר שנים של עבודה עם אסירות ואסירים, צעירות במצבי סיכון ונשים במעגל הזנות, אני מבינה ​ורואה את עומק ההשפעה שמתחיל בתוך האימון המשותף ומחלחל לחיי היומיום של המתאמנים והמתאמנות. אני עוקבת אחרי פרויקטים של יוגה שיקומית בבתי סוהר בעולם ורואה את "יוגה לכל" כמובילה דרך זו בישראל.  אני מאמינה בחברה צודקת וטובה יותר וביכולת שלנו להשפיע ולשנות מבפנים.

בעלת תואר ראשון בקרימינולוגיה ומעל 25 שנים ניסיון בעבודה עם נערות/ים וצעירות  במצבי סיכון. 14 שנים ממייסדות ומנהלות עמותת "החצר הנשית", ועסק החברתי "החצר הנשית בנמל".

​ בוגרת קורס מורים בכירים - ויג'נאנה יוגה. 

בשנת  1998, בתחילת שנות ה – 20 שלי התייתמתי משני הוריי, אירוע שהוביל לאותי לחיפוש אחר דרך שתרפא את גופי ונפשי ותיתן מענה לשאלות קיומיות שעלו אז ביתר שאת. כאשר הגעתי לשיעור היוגה הראשון שלי חשתי מיד בכוחות הריפוי העצומים הטמונים בדרך זו והתמסרתי אליה. בהמשך, הכרתי את מי שהיא מורתי מאז ועד היום, אורית סן גופטה, לה אני מוקירה תודת נצח על האימון שמסרה לי. במקביל להכשרתי כמורה בכירה לויג'נאנה יוגה, עבדתי מעל 10 שנים כאשת שטח ומנהלת בארגונים המשרתים אוכלוסיות קצה בחברה הישראלית והתמחיתי בעבודה עם נוער וצעירים החיים ברחוב. מאוחר יותר אף למדתי תואר שני בעו"ס קלינית באוניברסיטת חיפה ועבדתי כמטפלת בקליניקה קהילתית לבריאות הנפש ובשירותים המטפלים באנשים הסובלים מהתמכרויות.

פרוייקט "יוגה לכל" הוא מקום פיזי ורגשי בו מצטלבים עבורי שניים מהנושאים המרכזיים המעסיקים אותי למעלה מ – 20 שנה  - יוגה והאפשרות שהיא מציעה לנו לשחרור כבני אנוש, ועבודה למען חברה שוויונית, חומלת וסולידרית. 

שרון רוט, מייסדת ומנהלת מקצועית 

הוועדה המייעצת

אורית סן גופטה

מקימת זרם ויג'נאנה יוגה. בוגרת החוגים ללימודי הודו וחינוך באוניברסיטה העברית, מתרגלת יוגה כ-40 שנה. שהתה בהודו שנים אחדות והתעמקה ביוגה, מדיטציה ופילוסופיה הודית ואף תרגמה לעברית את היוגה סוטרה של פטנג'לי. השתלמה אצל  גדולי המורים ליוגה בני זמננו. הוציאה מספר ספרים על יוגה בעברית ביניהם – "יוגה", "לב האימון", "שערי הרוחות".  
 מאז 1995 מלמדת קורס מורים בכירים ליוגה במכללת וינגייט וכן מכשירה מורים בארה"ב, אירופה ומקסיקו. מתגוררת בירושלים עם שתי בנותיה.

נגה ברקאי

בוגרת החוגים ללימודי הודו וספרות עברית באוניברסיטה העברית. מתרגלת יוגה משנת 88 ומלמדת יוגה כ- 20 שנה. מלמדת קורס מורים בכירים ליוגה וקורס ליוגה שיקומית במכללת וינגייט. חיה בהוד השרון עם בן זוגה גלי ושני בניה, חגי והלל.

ניתאי שרייר

מייסד ומנכ"ל שותף של עמותת "גוונים".

מקדם ומאמין בשותפויות בחברה האזרחית בין ארגונים במגזר השלישי לבין המדינה. 

We would love to hear from you !

050-9493606

    yogaforall.il@gmail.com